Druga strana čudotvornog češnjaka
Foto: Thinkstock
Ako koristiš oralnu kontracepciju na bazi estrogena češnjak umanjuje učinak
Iz knjige "Češnjak - praktični savjeti za zdravlje i dom", dr. Penny Stanway u izdanju Planetopije, donosimo ti savjete kako da izabereš najbolji češnjak te kako da ga pripremiš da ne izgori i ne izgubi svojadragocjena svojstva. Budući da češnjak ima moćne biološke učinke postoje i zdravstvena stanja u kojima ga je bolje izbjegavati
Veći režanj, jači okus
Savjeti u ovom poglavlju zasnivaju se na mudrostima koje se prenose već generacijama, praktičnimiskustvima uzgajivača i prodavača te opažanjima znanstvenika. Kako odabrati glavicu kad kupuješ češnjak - odaberi glavicu s čvrstim, zrelim češnjevima, suhom ovojnicom i bez znakova plijesni ili diskoloracije. Ako recept traži mnogo češnjaka, odaberi glavicu s velikim češnjevima, ako je ikako moguće, jer je takvu lakše oguliti.
Što su komadići češnjaka manji, veća je potencijalna količina stvorenog alicina, a okus je jači. Što dulje ostaviš zdrobljeni ili nasjeckani češnjak prije korištenja (do 90 minuta), to će imati veći udio alicina (sastojak češnjaka koji povoljno utječe na zdravlje). Kako bi zdrobila češanj, odaberi jednu od idućih mogućnosti: sasjeckaj ga i zatim zgnječi komadiće ravnom stranom široke, čvrste oštrice; samo ga zgnječi; upotrijebi drobilicu za češnjak ili mužar. Ne moraš oguliti češanj prije nego ga zdrobiš, ali mnogima će to olakšati posao. Zdrobljeni ili nasjeckani češnjak može se namakati ili prokuhati u mlijeku, octu ili alkoholu prije upotrebe. Takav postupak daje blaži okus jer se sumporovi spojevi rasprše u tekućini. Ali time se gube povoljni učinci na zdravlje, osim ako ne konzumiraš i tekućinu.
Priprema češnjaka
Češnjak vrlo brzo zagori, pa moraš budno paziti dok ga pržiš. Neki ljudi češnjeve kuhaju pola minute prije nego ih krenu pržiti jer to sprečava neugodni okus ako previše posmeđe. Pažljivo prženje stvara krasan, bogat, orašast okus. Tijekom prženja češnjakovi antioksidansi smanjuju oksidacijsku štetu koja se, zbog vrućine, događa u ulju za prženje i drugoj hrani. Kad pržiš:
- Koristi tavu s debelim dnom,
- Zagrij ulje prije nego dodaš češnjak,
- Najprije isprži luk, ako ga koristiš, a češnjak dodaj tek kad je luk skoro gotov,
- Češnjak dodaj zadnji, nakon svih drugih sastojaka, koristi umjerenu vatru, no pripazi da se češnjak pirja i pozlati, a ne samo pari i ostane bijel,
- Miješaj bez prestanka, makni tavu s vatre kad češnjak pozlati, prije nego potamni (zdrobljeni češnjak bit će gotov za manje od jedne minute, sasjeckanom češnjaku treba malo duže),
- Pokušaj ukloniti češnjak iz tave kad je zlaćan, a zatim drugu hranu preprži na ulju s okusom češnjaka.
- Kad radiš temeljac, koristi neoguljene češnjeve jer su njihove ovojnice bogate kvercetinom. Prije pečenja češnjaka, odreži mu vrhove češnjeva kako bi ih kasnije lakše iscijedila.
Situacije u kojima ga je bolje izbjegavati
Češnjak ima moćne biološke učinke, pa, ako ga misliš konzumirati, slijedi sljedeće savjete:
- Kožni problemi – kožu najprije testiraj tako da naneseš češnjak na malo područje koje nije izloženo i nekoliko sati kasnije provjeri je li iritirano. Ako jest, nemoj ponovno nanositi češnjak. Ulje češnjaka ne sadrži spojeve koji uzrokuju iritaciju (sulfenske kiseline i alicin), ali nema ni bioaktivnost alicina i njegovih derivata. Budi oprezna kad nanosiš češnjak na dječju kožu.
- Vaginalni i rektalni/analni problemi – ne koristi češnjak lokalno, jer bi mogao iritirati ili peći.
- Želučani ili probavni problemi – zapamti da velike količine češnjaka mogu iritirati želudac i crijeva.
- Krvarenje – zapamti da češnjak može potaknuti krvarenje. Taj se učinak može još pogoršati ako konzumiraš bilje i/ili dodatke prehrani koji usporavaju grušanje krvi, uključujući riblje ulje, vitamin E, angeliku, klinčić, đumbir, gingko, crvenu djetelinu, kurkumu i vrbu.
- Trudnoća – zapamti da normalne razine unosa češnjaka vjerojatno nisu štetne za dijete, ali mudro je izbjegavati velike količine i ne nanositi češnjak na kožu. Ako je porod za dva tjedna, unos velikih količina češnjaka mogao bi potaknuti krvarenje za vrijeme poroda i popratnih kirurških procedura.
- Dojenje – izbjegavaj konzumaciju ili nanošenje velikih količina češnjaka jer ne postoje dovoljni podaci koji potvrđuju da je bezopasan za dijete. Djeca dulje sisaju ako su im majke jele češnjak, vjerojatno jer vole majčino mlijeko s okusom češnjaka.
- Predoperativna stanja – izbjegavaj češnjak dva tjedna prije zakazane operacije jer može potaknuti krvarenje.
- Kronični alkoholizam – izbjegavaj velike količine češnjaka jer usporava razgradnju jetrenog enzima P450 2E1, koji pomaže u razgradnji alkohola.
- Ako koristiš oralnu kontracepciju koja sadrži estrogen – zapamti da češnjak ubrzava razgradnju i umanjuje kontraceptivni učinak. Ako konzumiraš mnogo češnjaka, razmisli o dodatnoj kontracepciji (poput kondoma).
Moguće nuspojave
Češnjakovi sumporni spojevi topljivi u ulju mogu uzrokovati sljedeće poteškoće:
- Peckanje u ustima, žgaravicu, mučninu, povraćanje, vjetrove, dijareju i gubitak apetita, ako si konzumirala sirovi češnjak ili ulje od češnjaka na prazan želudac,
- Slabost, grozničavost, glavobolju, vrtoglavicu, znojenje, ubrzani puls i nesanicu, rumenilo, peckanje i plikove od duljeg nanošenja na kožu.
- Izvor:zdravakrava.hr